Dřevostavba jako bydlení, které léčí

Více než dvacet let staví domy z masivního dřeva. A to nejen na Slovensku, kde je doma, ale také v Čechách, ve Francii nebo v Chorvatsku. Řeč je o staviteli srubů Miloši Brončekovi, který masivní opracované klády považuje za ideální materiál pro zdravé bydlení. Myslí si, že dřevěný dům může člověku nabídnout jak čisté prostředí a tepelnou pohodu, tak i vnitřní klima, které má léčivé účinky.

Zdravě bydlet dnes chce velké množství lidí. Proč by v takovém případě měli přemýšlet právě o stavbě ze dřeva?

„Dřevo je živý materiál, který v sobě nese velké množství pozitivní energie. Dokáže uvolnit stres či dokonce ovlivnit některé nemoci rozvíjející se v lidském těle. Zní to možná jako poznatky na hraně léčitelství, ale v konečném důsledku mohou rozhodnout o tom, že si člověk vybere pro své bydlení například srub, což je vzorový příklad masivní dřevostavby. Z hlediska imunitního systému člověka známe celou řadu přírodních látek, které kladně působí na jeho funkci. Dřevo nepochybně patří mezi ně.“

Pojem dřevo je však možná až příliš široký. Co konkrétně si pod ním máme představit, chceme-li si z něj postavit zdravé bydlení?

„Pravdou je, že v poslední době se dřevostavbou nazývá skoro každá stavba, v níž jsou použity nějaké dřevěné prvky. Na jedné straně se stavějí třeba sendvičové konstrukce z dřevěných hranolů, které se často zateplují uměle vyráběnými izolacemi, vzduchotěsně se uzavírají fóliemi a podobně. Na druhé straně tady máme stavby z masivních opracovaných klád, které možná nemají takové tepelně izolační vlastnosti, ale zdraví jsou rozhodně prospěšnější.“

Pokud chceme jít druhou cestou, jaké další materiály bychom měli se dřevem kombinovat?

„Rozhodneme-li se pro stavbu z přírodního dřeva, máme dobrý základ pro zdravé bydlení. Vhodné je doplnění o přírodní izolace na bázi konopí, ovčí vlny či dřevitých vláken. Samotné dřevo můžeme natřít přírodními oleji a vosky, abychom zachovali co největší množství jeho pozitivních vlastností. Vyhnout bychom se obecně měli uměle vyrobeným materiálům, které kolem sebe vyřazují negativní energie nebo přímo škodlivé látky. Někteří odborníci zabývající se například ezoterikou ale nedoporučují ani kovové spojovací prvky.“

To už se pomalu dostáváme k tématům, která nejspíše nenajdeme ve vědeckých publikacích?

„V souvislosti se dřevem a jeho využitím ve stavitelství jsme v posledních desítkách a možná i stovkách let zapomněli na spoustu znalostí, které měli naši předkové. Oni věděli, jaké stromy a kdy přesně mohou v lese pokácet, aby jejich dřevo bylo pro stavbu co nejvhodnější. Nejen při zpracování dřeva se orientovali se podle přírodních cyklů a zákonitostí, což je schopnost, kterou moderní společnost fakticky nemá. Přesto se najdou lidé, kteří věří, že stromy proudí kosmická energie, která v nich zůstává a díky které je pak celá stavba jako biopole chránící člověka před vlivy různých záření.“

Rozhodující roli tedy hraje už to, jaké stromy si pro naši budoucí dřevostavbu vybereme?

„Určitě. Stejně tak důležitá je ale také jejich těžba, která by měla odpovídat přírodním cyklům. Velmi zasvěceně o tom píše uznávaný Rakušan Erwin Thoma v knize s názvem Viděl jsem tě růst. Popisuje v ní vlastní zkušenosti z práce lesníka a zpracovatele dřeva. Zásadní význam pro kvalitu dřevostavby podle něj má správný okamžik kácení dřeva, ke kterému by mělo docházet v zimních měsících ve dnech ubývajícího měsíce. Takto kácené dřevo je mnohem odolnější a má předpoklady přetrvat dlouhá staletí. Obsahuje totiž minimum vody, menší množství pryskyřice, méně láká škůdce a je také tvarově stálejší a odolnější vůči plísním. Sám se snažím tyto zásady přenášet do praxe v naší stavební firmě, ale to už je na jiné povídání.“

http://www.4stav.cz/drevostavba-jako-bydleni-ktere-leci_4c6243


Srub jako z pohádky

Poprvé jsem srub zahlédla, když jsem náhodou šla kolem na výlet. Vynořil se mezi vzrostlými stromy a vypadal skoro jako z pohádky. Podruhé jsem se sem už vypravila na pozvání a s fotografem.

Paní Renata už na nás čekala a hned nás provedla po pozemku. Dům stojí v lese, takže tu žádná okrasná zahrada není, náš zájem patřil proto především stavbě. Při pohledu zblízka jsem si uvědomila, proč na mě dům působil tak romantickým dojmem. Nejen že je poměrně veliký, ale kmeny, ze kterých je srouben, jsou neobvykle silné. Ještě víc si toho všimnete v interiéru. „Mají průměr třicet pět centimetrů,“ vysvětluje Renata, „standard je dvacet osm.“ A dodává: „Jsou to smrky z lesů od Žiliny.“

Slovenská firma vyhrála

Už v interiéru u roztopeného krbu následují naše obvyklé otázky – proč srub, proč tady a proč až ze Slovenska? „Kousek odtud si postavila srub má sestra. Líbilo se mi tu, tak jsme začali tady na Nymbursku shánět parcelu. Podařilo se, koupili jsme ji, rozlohu má zhruba šest tisíc metrů čtverečních.

Je to lesní pozemek, jen na půdorys stavby je změna na stavební pozemek,“ vysvětluje naše hostitelka. „Část stromů jsme museli kvůli stavbě pokácet – říkala jsem při tom: ten ne, tenhle taky ne – a dům jsme posunovali,“ usmívá se mladá žena.

„Inspiroval mě jednak sestřin srub, dívala jsem se také do časopisů i na internet. Při hledání firmy, která by srub postavila, jsme jich pár objeli, ale nevybrali si. Pak jsme navštívili Slovensko a tam nás zaujala reklama na firmu Drevodom Rajec, která má zastoupení i u nás. Byli velmi ochotní a levnější než naši výrobci. Vysvětlili jsme svou představu a probrali to s architektem. Srub vyrobili, přivezli hotový a během čtrnácti dnů ho postavili. Museli jsme připravit jen základovou desku,“ dozvídáme se základní fakta.

Šikovní řemeslníci

Na stavbě se kromě Drevodomu Rajec podílely i další firmy a místní řemeslníci. Obkládali například stěny v podkroví, které nejsou roubené, ale ze sendvičových desek. Obklad je z půlkuláčů a z fošen. Firma Betys z Cvikova vyrobila dřevěná okna a dveře v patře, kamenická firma Zeď a štět z Moravy postavila z ruly z kamenolomu Rosa u Brna monumentální stěnu s krbem ve společenské místnosti. Stavba to byla náročná, protože se nedala kotvit ke zdi. Na konzultaci byl proto přizván i statik.

Kachlová kuchyňská kamna má „na svědomí“ firma Szekely – kamna a krby z Poděbrad. Kromě stěny s krbem je z kamene ještě stěna v přízemní koupelně, ta je z opuky, a v podkroví je část koupelny obložena břidlicí. Jinde klasickou zeď nenajdete, vše je ze dřeva.

Po čem se šlape

Ovšem na zemi dřevo není. Na podlaze se střídají různé druhy keramických a kamenných dlažeb. V přízemní chodbě a koupelně je cihelná plástvová, v kuchyni jsou položeny nové půdovky, v jídelně a společenské části je podlaha z vápencových desek nepravidelné velikosti.

Renata má pro nás dobrou radu: „Natřela jsem je zpevňovačem kamene s impregnačními schopnostmi značky Bellinzoni-Strong 2000.“ V podkroví je dlažba se vzhledem cihel, jen koupelna má podlahu, stejně jako jednu stěnu, z břidlice.

Krb, kachláky i čerpadlo

Jak se tak velký dům asi vytápí, napadne mě. „Máme tu tepelné čerpadlo voda-vzduch. V přízemí i patře je podlahové topení, které pomáhá srub temperovat i tehdy, když sem chceme přijet v zimním období. Nejlépe však prostor vyhřejí kachlová kamna v kuchyňské části. Samy o sobě přispívají k příjemné atmosféře,“ odpovídá Renata. Ve společenské části, kde zrovna sedíme, se o teplo stará mohutný krb, což v dnešním chladném dni všichni kvitujeme s povděkem.

Vedle tepla je k pohodlnému životu potřeba voda a elektřina. Jak to tady funguje? „Vodu máme z vlastního vrtu, ale je poměrně dost železitá. Odpadní voda jde do septiku. Elektřina zde je, s její instalací ve srubu nebyl problém, ve dřevě pro ni byly připraveny ‘husí krky’,“ dozvídáme se od domácí paní.

Pojďme na prohlídku

„Chtěli jsme všechno ze dřeva, i když se často vnitřní příčky dělají zděné. A žádné malé místnosti, spíš větší volné prostory,“ ukazuje kolem sebe Renata. „A velká okna – jsme v lese, ať vidíme stromy kolem.“ Pojďme tedy na prohlídku domu.

Ještě než vstoupíme dovnitř, zastavíme se na terase, která zabírá celou šířku přední části domu. Za hezkého počasí nabízí příjemné posezení. Vedle je vstup do předsíně se šatnou, odkud vcházíme do chodby. Tady se po pravé straně jde do koupelny a do spíže, z čela chodby ke schodišti vedoucímu z pokoje do podkroví a po pravé ruce máme dveře do kuchyně. Tedy dveře… Renata nepřítomnost dveří v přízemí vysvětluje: „Srub stojí tři roky a dřevěná stavba potřebuje tři čtyři roky na to, aby si sedla. Dveře do místností proto budeme teprve dělat.“

Velkorysé prostory

V kuchyni můžeme kromě velebených kachlových kamen vidět originální vyřezávanou kuchyňskou linku. Jejím autorem je výtvarník Petr Eschler. Součástí jsou i vtipné police zavěšené na lanech. A co ten vyřezávaný špalek u kamen?! Jak se dozvídám, je z poražené borovice a vyřezala ho firma Abakuk. Vytvořila i panáka na zahradě a ozdobila i trám nad krbem. Vše motorovou pilou.

Kuchyňská část je jen nízkou zídkou oddělena od jídelny, ze které volně přecházíme do společenské části s krbem. Uchvátí nás neobvyklý prostor otevřený až do krovu s vysokou kamennou stěnou s krbem a obrovskými lustry z paroží. Stačí se otočit a otevře se pohled na robustní schodiště a za ním na podkrovní galerii.

„Původně jsme si od slovenské firmy Lov interiér objednali lustry z daňčího paroží menší, ale dovezli tyhle. Pověsili jsme je -a ve velkém prostoru vypadají dobře, tak tu zůstaly,“ vysvětluje naše hostitelka. Další podobné lustry visí ještě na galerii a v předsíni je věšák z paroží. Do tohoto prostředí dokonale zapadnou. „Vybavení nábytkem ještě není definitivní,“ upozorňuje Renata. „Kromě teakové lavice u krbu by tu měla být nová pohovka a pohodlný ušák, také televize čeká na novou skříňku.“

Stylová koupelna

Za schodištěm je jedna ložnice. Než vystoupáme po mohutných schodech na galerii, pojďme ještě nakouknout do přízemní koupelny. Má tvar L a vévodí jí vana na nohách od anglické firmy Imperial.

Líbí se nám i keramické umyvadlo s malovaným dekorem bažantů na zděném stolku z opuky. Se zařízením ladí i litinový radiátor s plastickým dekorem od firmy Laurens. Z koupelny ještě vedou dveře do technické místnosti s kotlem na topení a teplou vodu.

Vzhůru do patra

Z galerie se nám naskytne úžasný výhled do korun stromů. Celou štítovou stěnu totiž vyplňuje okno. „Původně tu měla být oddělená místnost, ale my jsme nechali galerii otevřenou. Kromě ní tu je už jen ložnice a koupelna,“ vede nás naše průvodkyně k jedněm dveřím. Ložnice má vedle pohodlné postele i spací patro – obojí je z dílny firmy Sawlog. „Je tu pro srub trochu netypické okno, tak zvané volské oko,“ ukazuje Renata. Dá se odtud také vyjít na lodžii, odkud je pěkný výhled do okolí.

Za prohlídku stojí i vedlejší koupelna. Kromě stěny obložené břidlicí je na dvou dalších zdech neobvyklá stěrka do obloučků. Dobře je vidět i těsnění spár kolem trámů z konopného lana. I v této koupelně je zajímavé umyvadlo – je kamenné, stojí na podnoži z pokrouceného teakového dřeva (původně stolek), obojí pochází z Indonésie. Místo vany je tu sprchový kout.

Práce kolem domu

Dřevostavba samozřejmě vyžaduje specifickou péči. Srub je třeba pravidelně zvenku i zevnitř natírat. „Z venkovní strany jsme použili impregnaci světlejší barvy, která se nám líbila. Její nevýhodou je ale kratší trvanlivost než u tmavších odstínů. Je třeba ji obnovovat každé dva roky. Abychom se dostali ke štítům, budeme si muset v létě půjčit zvedací plošinu,“ konstatuje Renata. Interiéry jsou ošetřeny voskem.

Jedinou další stavbou na lesním pozemku je kromě srubu malý roubený domeček sloužící na uložení nářadí. Kolem srubu založili majitelé trávník, jinak je obklopují stromy, především duby, borovice a modříny.

„Káceli jsme co nejméně, ale některé suché a nakloněné stromy bude ještě potřeba odstranit. Kolem plotu jsme už vysadili smrčky, jinak se stromy obnovují samy nálety. Vzadu máme ostružiní, a když chceme sbírat houby, nemusíme ani vyjít z branky.“ Za chvíli nás o tom přesvědčí talířem plným hub.

A ještě zvířátko…

Paní domu má ještě jedno přání – ráda by měla na pozemku nějaké zvířátko. „Jedno vlastně máme, ale o to zrovna nestojíme. Ve střeše se nám usídlila kuna, už nám překousala kabely u osvětlení ve štítu. Nastražili jsme na ni past, takzvaný sklopec, ale zatím jsme do ní chytili jen dva ježky,“ směje se Renata. Jejím přáním by ovšem byla daněla nebo srnka. Možná příště, až půjdu okolo, se už bude za plotem pást.

http://www.chatar-chalupar.cz/srub-jako-z-pohadky/


Srubové domy pro celoroční bydlení

Společnost Drevodom Rajec působí na českém trhu již patnáct, a na slovenském trhu dokonce dvacet let. V době začátků byla jedinou firmou v Československu, která se zabývala výrobou a prodejem srubových domů, chat, hotelů a srubových restaurací.

Srubové domy pro celoroční bydlení

Začátky však nebyly vůbec jednoduché. Bylo třeba prosadit se na trhu a přesvědčit veřejnost o výhodách a přednostech těchto domů i o tom, že se v nich dá bydlet celoročně. Nejdůležitější bylo vysvětlit a dostat do podvědomí lidí pozitivní vliv dřeva jako stavebního materiálu na dřevěné domy. Postupně se to ale podařilo a v dnešní době stále vzrůstá počet zájemců o bydlení v objektech postavených z přírodních materiálů.

Mnoho lidí si ještě stále myslí, že srubový dům není vhodný pro trvalé bydlení. Přitom v minulosti lidé žili jenom v dřevěných nebo kamenných domech. Nemalý počet budov z těchto přírodních materiálů se zachoval dodnes a navíc, mnohdy předčí klasické stavby i svými vlastnostmi.

Kanadská technologie výroby

Při výrobě prvních skeletových konstrukcí pomáhali a učili naše zaměstnance zkušení odborníci přímo z Kanady, kteří převzali osvědčený způsob výroby od svých předků. A tak všechny naše sruby vyrábíme ručně, čímž zachováváme sbíhavost každého kmene. Každá stavba je tím jedinečná, a i když postavíme stejný dům několikrát, pokaždé je to vlastně originál.

Na výstavbu obvodových stěn používáme smrkovou kulatinu. Nadstavbu a štíty doporučujeme stavět ze sendvičové konstrukce, aby se při dokončování interiéru v podkroví nemuselo dbát na sesychání dřeva. Štíty nevyrábíme z kulatiny proto, že stěny by sesychaly a sedaly, na rozdíl od střechy, kde k sedání nedochází. Tím by vznikly mezi stěnami a střechou tepelné mosty, a zbytečně by se zvýšily náklady na vytápění.

Není však problém dosáhnout efekt kulatiny pomocí obkladů z půlkulatiny. Rozhodnutí, zda budou vnitřní příčky a další prvky v interiéru s kulatiny, necháváme na konkrétním zákazníkovi. Do srubů se výborně hodí také schodiště vyrobená s půlkulatiny.

Přírodní izolační materiál

I u dalších prvků stavby dbáme na přírodní materiály. Na základě našich zkušeností jako izolační materiál používáme v našich stavbách ovčí rouno s paměťovými pásy, které vkládáme do vyfrézovaných drážek mezi jednotlivé klády. Takováto izolace bez problému splňuje náročná energetická kritéria vyžadované u současných staveb.

Po třech letech doporučujeme ještě stavbu vytmelit minimálně z exteriéru, čím se ještě více po sesednutí stavby eliminují tepelné ztráty.
 
Povrchová úprava

Celkový vzhled našich srubů dotváří povrchová úprava exteriéru a interiéru domu. Na exteriér používáme přírodní olejové nátěry v určitých odstínech. Na interiér zase včelí vosk, který je již roky odzkoušen a používal se i v minulosti. K němu je také možné přidat barvu, aby i interiér mohl být v provedení, které zákazník požaduje.
 
Pravidelná údržba

Dokončením stavby u nás starostlivost o zákazníka nekončí. Jako každý jiný i srubový dům potřebuje z času na čas údržbu. Ale nemusíte se obávat, není o nic náročnější jako u jiných typů staveb. Správná péče je samozřejmě důležitá. A právě proto zůstáváme s našimi zákazníky stále v kontaktu i po realizaci stavby a kdykoli se na nás můžou obrátit. Ochotně poradíme, zkontrolujeme, doporučíme vhodnou údržbu srubu a taktéž provedeme potřebné kroky jako například vytmelení, nebo obnovení ochranných nátěrů.

Za kvalitou námi vyrobených srubových staveb, srubových domů, rekreačních chat nebo restaurací, hovoří množství našich realizací nejen v České republice a na Slovensku, ale i v dalších zemích Evropy.

http://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/srubove-domy-pro-celorocni-bydleni/


Dřevostavba jako synonymum zdravého bydlení

Kvalitní bydlení lze realizovat z ohromného množství stavebních materiálů. Většinou je mezi sebou srovnáváme z hlediska ceny či životnosti. Svou roli při rozhodování však mohou sehrát i další faktory. Například pocity, které ovlivňují naše vnímání materiálů. Pro mnoho stavebníků je dnes pocitovou volbou dřevo, respektive bydlení v dřevostavbě.

Avšak pod pojmem dřevostavba se dřevo skrývá v mnoha podobách. Na jedné straně jsou tady populární sendvičové konstrukcez dřevěných hranolů, které se nejčastěji zateplují minerálními izolacemi, jsou vzduchotěsně uzavřeny fóliemi a obecně mají velké předpoklady k dosažení vysoké energetické úspornosti. Na druhé straně máme stavby z masivních opracovaných klád, které možná nemají takové tepelně izolační vlastnosti, ale jsou zase ideálním příkladem použití dřeva v přírodním stavu.

Dřevo obecně v sobě nese velké množství pozitivní energie, která dokáže uvolnit stres či dokonce ovlivnit některé nemoci rozvíjející se v lidském těle. Jsou to už možná poznatky na hraně léčitelství, které ale v konečném důsledku mohou rozhodnout o tom, že si člověk vybere pro své bydlení například masivní dřevostavbu,“ přibližuje význam dřeva pro lidské zdraví Ing. Miloš Bronček ze společnosti Drevodomy Rajec zabývající se realizací srubových staveb.

Pod pojmem zdravá dřevostavba si můžeme představit třeba konstrukci z opracovaných klád, které se na sebe ukládají s použitím co nejmenšího množství spojovacích prostředků. Pokud bychom šli do důsledku, neměly by v ní být ani žádné umělé materiály typu lepidel či silikonových tmelů, které mohou do vnitřního prostředí vnášet zdraví škodlivé látky. Někteří odborníci jdou dokonce tak daleko, že nedoporučují ani použití hřebíků či šroubů.

Jaké materiály tedy se dřevem kombinovat, aby naše stavba byla co nejzdravější? „Měly by to být hlavně přírodní materiály, například izolace na bázi dřevitých vláken, ovčí vlny nebo konopí. Dřevo můžeme natírat zdraví nezávadnými vosky a oleji. To všechno jsou důležité věci, které nám pomáhají vytvořit nejenom zdravé, ale také čisté prostředí. Pak se nemusíme bát negativních vlivů elektromagnetických polí ani nejrůznějších alergií,“ doplňuje Bronček, který je odborníkem s více než dvacetiletými zkušenostmi.

Nejen z nich vyplývá, že v případě touhy po zdravém bydlení bychom se vždy měli snažit vybudovat si kolem sebe především takové prostředí, v němž se budeme cítit co nejlépe. Dřevo je stejně jako člověk součástí přírody, a tak v mnohém našemu tělu i mysli prospívá. Pocitově i fyzikálně je to materiál vytvářející příjemné tepelné klima. V domech postavených z masivního dřeva ovšem také přirozeně cirkuluje vzduch, funguje regulace vlhkosti a výrazně se snižuje riziko vzniku plísní.

http://www.drevoastavby.cz/cs/drevostavby-archiv/zdrave-bydleni/2650-drevostavba-jako-synonymum-zdraveho-bydleni


Od projektové dokumentace k dřevostavbě roku

Firma Drevodom Rajec se pohybuje na evropském stavebním trhu se srubovými domy už více než dvacet let. Byla založena v městečku Rajec na Slovensku – nedaleko Žiliny. Odtud pochází její název, který používá i dceřiná společnost v České republice - pouze s dodatkem CZ.
 
Přestože se výroba i pro české zakázky nachází na Slovensku, v Říčanech u Prahy dostanou všichni zájemci o masivní dřevostavby kvalitní informace, odborné poradenství i špičkový klientský servis, který se opírá o proškolené stavbyvedoucí a zkušené projektanty. Nejčastější otázky, s kterými se pracovníci firmy Drevodom Rajec setkávají, se týkají především cenové relace, délky výstavby a specifik, která se srubů týkají.

Kolik bude dřevostavba stát? 

Cena se vypočítá dle zastavěné plochy, složitosti stavby a použitých materiálů. Odrazí se v ní samozřejmě i stěžejní materiál - dřevo. Zákazníci si mohou vybrat mezi několika dřevinami, z nichž v drtivé většině převládá smrk, ale používá se také cedrové dřevo nebo modřín. Kromě typu dřeva rozhodují investoři ještě o jeho průměru. Čím je větší, tím má stavba lepší tepelně izolační vlastnosti.Nutno ale dodat, že i při nejmenším průměru (300 – 320 mm), který se používá k trvalému bydlení, stavba splňuje všechny tepelně izolační požadavky a není nutné ji dodatečně zateplovat. Mezi jednotlivé kulatiny se položí pásy z konopí či ovčího rouna a stavba sama o sobě plní izolační funkci srovnatelnou s jinými typy staveb. Její nespornou výhodou je ovšem to, že je zhotovena zcela z přírodních materiálů. 

Přesnou cenu srubového domu lze získat na základě projektové dokumentace, která slouží jako podklad k vyřízení stavebního povolení. Firma Drevodom Rajec je jedna z mála firem na českém trhu, která projektovou dokumentaci zpracuje zadarmo, pokud se investor rozhodne stavbu realizovat právě s Drevodomem.

Jak dlouho bude stavba dřevostavby trvat?

Po zpracování projektu a podpisu smlouvy se zadá celá stavba do výroby, kde se zhotoví její skeletová konstrukce. Od podpisu smlouvy je skeletová konstrukce smontovaná na pozemku investora nejpozději do tří měsíců. Hned poté se může začít s dokončovacími pracemi na hrubé stavbě, trvají asi šest měsíců od smontování skeletu – samozřejmě záleží na použitých materiálech a typech prací. Celková stavba na klíč trvá v rozmezí 6 až 8 měsíců od podpisu smlouvy. Do srubu se dá ihned nastěhovat, je ovšem dobré být prozíravý a počítat s tím, že stavba určitou dobu sesychá a sesedá a aby tyto procesy probíhaly rovnoměrně, je třeba srubovou stavbu nepřetápět a eliminovat přílišné rozdíly mezi venkovní a vnitřní teplotou.

Řada zákazníků firmy Drevodom Rajec se do svých domů ihned nastěhovala a díky pravidelné údržbě, se kterou pracovníci společnosti rádi pomohou, tak neměla problémy se sednutím. Jsou ovšem i zákazníci, kteří se rozhodnou pro pomalý, pečlivý a precizní přístup a stavbu a její detaily ladí v řádu několika let. Takovým příkladem je i stavba v Kersku, která vyhrála cenu Dřevostavba roku 2014. Více informací a mnoho fotografií této fascinující stavby lze najít na webových stránkách firmy. Zde naleznete velké množství doplňujících informací a samozřejmě kontakty na pracovníky firmy Drevodom Rajec. Neváhejte je oslovit.

http://www.bydleni.cz/clanek/Od-projektove-dokumentace-k-Drevostavbe-roku

Jak staví srubovou stavbu firma Drevodom Rajec

Láká vás představa bydlení ve srubovém domě a rádi byste věděli, jak taková stavba vzniká, jaké má vlastnosti a jak se v ní bydlí? Seznamte se krok za krokem, od zpracování kulatiny až po dokončovací práce, s postupy, jimiž srubové stavby realizuje Drevodom Rajec CZ, i s možnostmi, které tato společnost svým zákazníkům nabízí.

Ve výrobním závodu v Rajci se na výrobu srubů používá smrková nebo cedrová kulatina o průměru 270-400 mm. Ještě však před samotnou výrobou vybírají zkušení zaměstnanci firmy tu nejlepší kulatinu pro stavbu srubů. Smrková kulatina pochází ze slovenských hor od nadmořské výšky 600 m nad morem, kde roste pomaleji a v chladnějších oblastech, co zabezpečuje vysokou hustotu dřeva. Cedrová kulatina pochází přímo ze Sibiře, z Ruska.

Pak už probíhá ruční opracování kulatiny, která se oloupe z kůry tak, aby se zachovala přirozená kresba dřeva a sbíhavost každého kusu. Tím se na povrchu hmoty zachovávají okrajové letokruhy, které tvoří nejhustější vrstvu dřevné hmoty v kolmém průřezu dřeva. Každé oloupané dřevo se obkresluje kus po kuse podle tvaru dřeva položeného pod ním, a následně se do každého oloupaného dřeva ručně vyfrézuje drážka, která se dočistí dlátem.

První vrstva kulatiny je zřezána podélně do roviny tak, aby plynule dosedla na podkladový hranol. Ten bude ze spodní strany oddělený od základů hydroizolací. Každý kus se očísluje, stavba se rozebere, naloží na kamión a odveze na stavební pozemek, kde je už připravena základová deska.

Na stavbě se srub smontuje podle očíslovaných kusů dřeva, do vyfrézovaných drážek se vloží tepelná izolace, konkrétně se nejčastěji používá ovčí rouno s paměťovými pásy, které se přizpůsobují sedání stavby. Pak se stavba naimpregnuje a do srubových stěn se vloží chráničky pro rozvod elektroinstalace.
Při hrubé stavbě se srub obrousí a chrání nátěrem, který se skládá ze tří složek – kromě impregnační to je ještě tónovací a lazurovací (krycí). Nátěr je kvalitní a potřeba ho obnovit nastává až po šesti až deseti letech, podle typu. Současné technologie úpravy povrchu stěn staveb zabezpečují barevnou stálost domu. Čím je v nátěru tmavší pigment, tím více je dům chráněn před UV paprsky a pomaleji stárne. Z interiéru se stavba chrání taky impregnačním nátěrem a u hrubé stavby následně včelím voskem. Po ukončení montáže se stavba očistí a přebytečná izolace se odstraní. Tak srubová stavba tvoří velmi dobrý těsnící masivní kompaktní celek.
Když je takto připraven skelet, následují dokončovací práce, tedy všechny ostatní práce, které na stavbě probíhají, jako např. zakrytí štítů a střechy, montování vnitřních nenosných příček, kladení podlahy a podhledů, montáž oken a dveří a další práce které zákazník požaduje.

Pokud se staví stavba na klíč, nainstaluje se do ní i elektroinstalace, rozvody vody a kanalizace, sanita a vytápění. Standardem je elektrické vytápění, zákazník si samozřejmě může zvolit i jiné.

Minimální rozsah dodávky od firmy Drevodom Rajec CZ  je dodání skeletu, který se skládá z obvodových stěn z kulatiny (s vyvrtanými kanálky pro vedení elektroinstalace a s nataženými chráničkami), stropní desky a krovové konstrukce. Samozřejmě je možné si zvolit i hrubou stavbu nebo stavbu na klíč jak bez základové desky, tak i s ní. Pak je už jen na zákazníkovi které další práce, jako např. montáž oken a dveří, zakrytí štítů, střechu atd., si zvolí od firmy Drevodom Rajec CZ. Z toho vyplývá, že sám zákazník si může rozhodnout, jaké materiály a výrobky si přeje, i to zda je zabezpečí prostřednictvím této firmy. Při tomto rozhodování mu samozřejmě ochotně poradí zaměstnanci společnosti.

Katalogové domy firmy slouží spíš jako inspirace pro představu. Když si zákazník chce nechat postavit katalogový dům, téměř vždy požaduje určité změny, aby se dům co nejvíc přiblížil jeho vlastním představám. Jedná se hlavně o posunutí vnitřních příček, oken nebo dveří. Taky se může samozřejmě změnit i zastavěná plocha, takže výsledná stavba se vůbec nemusí podobat katalogovému domu.

V tom spočívá přístup k zákazníkovi, který je naprosto individuální. Firma je schopna postavit srubovou stavbu podle požadavků zákazníka a její projektanti jsou připraveny řešit i ty nejnáročnější požadavky.

Společnost Drevodom Rajec CZ realizuje srubové stavby na českém trhu už více než 10 let, ale do roku 2009 stavěla a prodávala sruby prostřednictvím firmy Kanadské sruby Tábor. V zájmu poskytnout zákazníkům lepší podmínky a servis, založila v roce 2010 samostatnou dceřinou společnost se sídlem v Říčanech u Prahy a také obchodní pobočku v Třinci.

Drevodom Rajec CZ je "mladším bratrem" společnosti Drevodomy Rajec, která vyrábí sruby ve svém výrobním závodu na Slovensku, v Rajci v okrese Žilina, kam je možné se jít po dohodě podívat. Probíhá tam veškerá výroba srubů jak pro slovenský trh, tak i pro český trh a ostatní země.

Pokud máte zájem o srubový dům, rekreační nebo zahradní chatu, restauraci, nebo hotel, zaměstnanci společnosti Drevodom Rajec CZ vám rádi a ochotně pomohou naplnit vaše představy.
http://www.bydleni.cz/clanek/Jak-stavi-srubovou-stavbu-firma-Drevodom-Rajec-CZ

Drevodom Rajec CZ, s.r.o.

Jsme soukromá dřevozpracující společnost založená v roce 1992. Sídlíme v hornaté oblasti severního Slovenska, v městečku Rajec, nedaleko Žiliny. Na českém, slovenském i zahraničním trhu působíme už více než dvacet let a za tuto dobu jsme úspěšně realizovali přes šest set staveb srubů.

Kromě bohatých zkušeností s výstavbou se odlišujeme od konkurence také tím, že dokážeme dodat srub ve třech fázích: v podobě skeletu, hrubé stavby a stavby na klíč. 

Naše společnost má s těžbou dřeva a jeho zpracováním dlouholeté zkušenosti, které zhodnocuje jedinečnou technologií výroby Kanadských srubových staveb. Toto know-how jsme získali přímo z Kanady a jako první ve střední Evropě ho od roku 1995 přizpůsobujeme našim podmínkám a stavebním normám. Naše stavby představují unikátní architektonická díla, která v plné míře odrážejí představy a požadavky našich zákazníků. 

V České republice se nachází naše pobočka a máme také obchodní zastoupení ve více zemích Evropské unie. 

Naše opracování dřeva je čisté a precizní a jeho úroveň je porovnatelná s kvalitou, které dosahují prestižní kanadské firmy zabývající se výstavbou srubových domů. Tepelně – izolační vlastnosti našich staveb, jejich stabilita a odolnost vůči stárnutí, byly potvrzeny zkouškami ve Státním zkušebním ústavě stavebním. Vykonaly jsme je pro získání atestu a certifikátu kvality. Tyto vlastnosti jsou také potvrzené praktickými zkušenostmi majitelů našich staveb, kterých je na Slovensku už několik desítek. Další vlastnosti, jako například požární odolnost, vzduchotěsnost a zvuková propustnost jsou v souladu s požadavky platných stavebních norem.

Technologie výroby

Naše společnost Drevodom Rajec používá do detailů propracovanou technologii výroby. V komunikaci s mezinárodní asociací ILBA a v souladu s normami na výrobu kulatiny přísně kontrolujeme výrobní proces od výběru dřevní hmoty, přes jednotlivé výrobní kroky až po dokončení stavby se zaměřením na těsnost dosedacích ploch tak, aby výsledný efekt garantoval nejlepší tepelně – izolační vlastnosti stavby a minimalizoval se únik tepla.

Tímto garantujeme nejlepší kvalitu, naše stavby se vyznačují minimálním sesycháním a sesedáním – až o polovinu méně než stavby od jiných výrobců. Na výrobu používáme zejména dřevo ze zimní těžby, z nadmořské výšky minimálně 600 m. n. m., pro které je typická velká hustota. Naše stavby se díky technologickému postupu vyznačují výbornými tepelně – izolačními vlastnostmi. Nevznikají netěsnosti v rohových spojích a drážkách. Nedochází ke vzniku nadmíru hlubokých výsušných prasklin.

Přísnou víceúrovňovou kontrolou vylučujeme z použití nevhodné kusy, křivé, shnilé a točité dřevo, taktéž je vylučováno dřevo z kalamitních těžeb. Tím se vylučuje dřevo napadené hmyzem nebo dřevo s potrhanými vnitřními vlákny jako následek větrné pohromy.

Výrobní postup
1. Kulatina, která byla vybrána na výstavbu srubů, je klasickým způsobem zbavována kůry a obkreslována, čím si dřevo zachovává svoji přirozenou křivost, sbíhavost a naturalistický vzhled. Na povrchu kulatiny jsou zachovány okrajové letokruhy, které vytvářejí nejhustější vrstvu dřevní hmoty v kolmém průřezu dřeva, čím se zabezpečuje její pevnost, stabilita a dlouhá životnost.

2. Do každé ručně oloupané kulatiny se ručně vyfrézuje a dlátkem dočistí drážka. Jednotlivé kulatiny se očíslují podle pořadí ve kterém jsou kladeny.

3. První vrstva kulatiny je zřezána podélně do roviny tak, aby plynule dosedla na podkladový hranol, který bude ze spodní strany oddělený od základů hydroizolací. Vrchní plocha podkladového hranolu je pokrytá tepelnou izolací, která je následně přitlačena seříznutou stranou první řady kulatiny.

4. Další řady kulatiny jsou kladeny na sebe s tím, že v dosedací ploše mezi jednotlivými řadami kulatiny je vložený tepelně-izolační materiál. Jako izolace se používá minerální vata, ovčí rouno nebo lněné pásy. Díky tomu jsou jakékoliv spáry eliminovány.  

V naší společnosti pracuje 120 pracovníků a měsíčně zpracujeme přibližně 1000 m3 dřevní hmoty. 

Kapacita výroby nám umožňuje postavit až 80 domů ročně. Důkazem toho jsou nejen desítky staveb na Slovensku a v České republice, ale taktéž stavby zrealizované ve Španělsku, Itálii, Chorvatsku, Francii, Rakousku, Holandsku a jiných evropských zemích. Našimi největšími výhodami jsou bohaté zkušenosti z praxe a detailní znalost technologie

1. Jasná vize
Kde bude kuchyně? Kde obývací pokoj, ložnice, koupelny a jakým způsobem navrhneme podkroví? Měl by být v obývacím pokoji krb, nebo kachlová kamna? Přesně tyto a podobné otázky si kladou všichni lidé při plánování svého vysněného srubu. A právě vizím a snům našich klientů věnujeme největší pozornost a důsledně dodržujeme naši firemní zásadu „srub bude přesně takový, jaký si zákazník přál“. Zpracováním vlastního, aspoň přibližného návrhu, by měl každý zákazník začít. 

2. Moderní projekce
Neumíte si poradit s nákresem nebo si nejste jistí, že Vámi zvolené řešení je to správné? Nezoufejte. Naši projektanti, mladí inženýři a zkušení stavební technici Vám s návrhem srubu rádi pomohou. Poradíme Vám a doporučíme nejvhodnější řešení. Navrhneme Vám uspořádání interiéru šité přímo na míru. Postaráme se o všechno, co souvisí s projekcí. Váš srub pomocí nejmodernější výpočetní techniky naprojektujeme a připravíme všechny potřebné podklady pro stavební povolení.

3. Kvalitní ruční výroba
Zdá se, že máme část tzv. „neviditelné“, ale o to důležitější práce z celého procesu výstavby srubu za sebou. Nastupuje další etapa, ve které čas a námahu vynaložené při přípravě stavebních plánů zúročíme. Touto etapou je samotná výstavba srubu v naší výrobě. Používáme know-how z Kanady, které je charakteristické vynikajícími tepelně – izolačními vlastnostmi staveb, jejich stabilitou a odolností vůči stárnutí. Prvotřídní dřevo průměru 30 až 40 cm, které pro naše sruby důsledně vybíráme, nejdříve ručně zbavíme kůry. Tím, že kulatinu zbavujeme kůry klasickým ručním způsobem, zachováváme na povrchu dřevěné hmoty nejhustší vrstvu s okrajovými letokruhy. Jakmile si totiž prohlédneme kulatinu v kolmém průřezu, vidíme, že nejhustší vrstva letokruhů je právě při okraji. Tato vrstva zabezpečuje nejlepší vlastnosti dřeva. Technologie opracování nenarušuje okrajovou vrstvu tak, jako při jiných typech staveb, kde se otesáváním kulatiny narušují okrajová vlákna. Postupujeme přesně podle výrobních výkresů a striktně dodržujeme pravidla, která nám ukládá členství ve světové asociaci výrobců srubů ILBA. (International Log Building Association). Dbáme na to, aby každá, i nepatrná křivost dřeva zůstala zachovaná. Jenom tak můžeme docílit technicky dokonalého a přitom přirozeného vzhledu. 

4. Odborná montáž
Výroba skeletové srubového domu trvá v závislosti na jeho složitosti dva až tři měsíce. Po dokončení výroby jsou jednotlivé kulatiny a srubové prvky očíslované. Následně srub demontujeme a naložíme na kamion. Takto je převezený k zákazníkovi, kde na připravených základech začíná poslední fáze výroby. Během ní jeřábem srub podle dokumentace opět složíme. Samotná montáž netrvá dlouho, obvykle jeden až dva týdny. Zpravidla ihned po smontování krovu položíme střešní krytinu a srub necháme několik měsíců vysychat a dozrávat. Až po vysušení a dosednutí srubu můžeme zahájit dokončovací práce, jako například broušení stěn, nátěry, montáž příček, dveří atd.

5. Servis
Srubová stavba je z hlediska technologie výroby a výstavby velmi specifická. Vzhledem k tomu, že srub i po dokončovacích pracích několik roků sedá, je důležité ho průběžně kontrolovat, povolovat šrouby v místech rektifikačních spár a věnovat mu náležitou péči. Co se týče životnosti našich staveb, při dodržování péče a ošetřování dřeva dosahují naše sruby minimální životnosti 150 – 200 let. V Kanadě se dodnes požívají k plné spokojenosti jejich vlastníků srubové domy pocházející ještě z dob osídlování Severní Ameriky. Odevzdáním dokončeného srubu majiteli pro nás péče o zákazníka nekončí. Samozřejmou součástí našich služeb je záruční a pozáruční servis, který za Vás zvládnou naši zaškolení technici.

6. Spokojenost
Bydlení v dřevěném domě společnosti DREVODOM RAJEC má svůj ekologický a ozdravující vliv na člověka. Vyniká nejen svým vlídným a útulným vzhledem a krásou dřeva ve svojí nejpřirozenější podobě, ale i sílou a energií, kterou vyzařuje. Dřevo má jednoduše svojí duši. A tuto svojí charakteristickou duši vdechlo i našim domům, které jsou nepochybně obrazem skutečného domova plného pozitivní energie, nádechu jisté nostalgie a romantiky bydlení v souznění s přírodou…
http://www.bydleni.cz/firma/Drevodom-Rajec-CZ-s-r-o


Sruby společnosti Drevodom Rajec CZ

Společnost Sruby Rajec CZ je samostatná dceřina společnost slovenské společnosti Drevodomy Rajec, která je jednou z největších evropských společností zabývajících se výstavbou srubových domů. Na českém trhu realizujeme srubové stavby už více než 10 let, ale do roku 2009 jsme stavěli a prodávali sruby prostřednictvím firmy Kanadské sruby Tábor. V zájmu poskytnout zákazníkům lepší podmínky a servis, byla v roce 2010 založena samostatná dceřiná společnost se sídlem v Říčanech u Prahy, a taky obchodní pobočka v Třinci.

Kvalita surovin a výstavby

Srub má mnohem vyšší akumulační schopnost než lehká rámová dřevěná stavba, což pozitivně ovlivňuje celkovou energetickou bilanci stavby. Čím má kulatina větší průměr, tím má lepší tepelný odpor. Např. smrkové dřevo má víc než čtyřikrát větší tepelný odpor než pálená cihla.

Sruby společnosti Drevodom Rajec CZVšechny výrobky, které vstupují do výroby, mají certifikát kvality. Přísné kritéria výběru kulatiny nedovolují použít na stavbu srubu druhořadé dřevo. Toto dřevo se ošetřuje proti škůdcům dvakrát.

Způsob a technologie výstavby umožňuje zákazníkovi vybrat si z různých možností dokončování interiéru. Pokud hovoříme o interiéru obvodových stěn, ty mají srubový charakter. Vnitřní příčky mohou být sendvičové, povrchově upraveny dřevěným obkladem, omítkou nebo keramickým obkladem. Tyto vnitřní příčky si zákazník může nechat taky vyzdít. Z hlediska stylu se ale doporučuje zachovat rovnováhu přírodních materiálů. Za nejlepší řešení považujeme kombinaci dřevo - kámen.

Technologie výstavby

Sruby společnosti Drevodom Rajec CZSruby stavíme ze smrkové nebo cedrové kulatiny se středovým průměrem 270-400 mm. Postup je takový, že se nejdříve kulatina oloupe z kůry tak, aby se zachovala přirozená kresba dřeva a sbíhavost každého kusu. Tím se na povrchu hmoty zachovávají okrajové letokruhy, které tvoří nejhustější vrstvu dřevěné hmoty v kolmém průřezu dřeva. Pak se do každého oloupaného dřeva ručně vyfrézuje drážka a dočistí se dlátem. Při montáži se do vyfrézovaných drážek vloží tepelná izolace, stavba se naimpregnuje a do srubových stěn se vloží chráničky pro rozvod elektroinstalace.

Dřevo se chrání nátěrem ze tří složek - impregnační, tónovací a lazurovací (krycí). Nátěr je kvalitní a potřeba ho obnovit nastává až po šesti až deseti letech, podle typu. Současné technologie úpravy povrchu stěn staveb zabezpečují barevnou stálost domu. Čím je v nátěru tmavší pigment, tím více je dům chráněn před UV paprsky a pomaleji stárne.

Po ukončení montáže se stavba očistí a přebytečná izolace se odstraní. Tak srubová stavba tvoří velmi dobrý těsnící masivní kompaktní celek.
Požární odolnost

Požární odolnost dřevěných srubů není o nic nižší než odolnost klasických domů, a může se ještě zvýšit použitím retardérů hoření. V tomto případě můžeme říct, že domy ze dřeva mají lepší požární odolnost než klasické domy.

Sruby společnosti Drevodom Rajec CZNaše srubové domy byli vystavěné zkoušce v zkušebním ústavě, kde je povinnost 45 min. vystavovat materiál přímému ohni. Po uplynutí tohoto času nebylo na dřevě žádné viditelné poškození a dřevo stále odolávalo.

Výhodou proti ostatním materiálům je to, že dřevo se při hoření nezlomí, dům se při požáru rychle nezbortí, a tak zůstává vyšší čas na záchranu lidských životů.

Dodávka

Zákazník si může vybrat či chce dodat jenom skelet, hrubou stavbu nebo stavbu na klíč. Minimální rozsah dodávky je dodání skeletu, který se skládá z obvodových stěn z kulatiny (s vyvrtanými kanálky pro vedení elektroinstalace a s nataženými chráničkami), stropní desky a krovové konstrukce.

Skelet je možné dodat do 3 měsíců od podpisu smlouvy, hrubou stavbu do 6 měsíců a stavba na klíč trvá cca 8-9 měsíců.

Na nosní konstrukci poskytujeme záruku 30 let a na celou srubovou stavbu (vnitřní příčky, nátěry, atd.) je záruka 3 roky. O kvalitě našich staveb svědčí i udělení „certifikátu kvality" a samozřejmě i spokojenost našich zákazníků.

Individuální přístup

Sruby společnosti Drevodom Rajec CZKaždý produkt Drevodom je svým způsobem originál, protože nabídka se plně přizpůsobuje možnostem a požadavkům zákazníka. Náš postup je založen na kontaktu projektant-zákazník. Každý vážný zájemce dostane od nás vypracovanou studii stavby podle možností stavebního pozemku a vlastní představy, spolu s návrhem rozpočtu.

Samozřejmě, že každá studie se dá modifikovat a upravovat podle lokality výstavby či požadavek investora. Když má klient o své stavbě vlastní představu, umožníme mu její realizaci zpracováním originální studie stavby „ušité na míru". Naši architekti jsou připraveni řešit i ty nejnáročnější požadavky na dispoziční řešení a originalitu stavby.
Sruby společnosti Drevodom Rajec CZUzavřeme s klientem smlouvu na dodávku

Po odsouhlasení studie a ceny stavby uzavřeme s klientem smlouvu na dodávku a začněme zpracovávat kompletní projektovou dokumentaci na stavební povolení, která je součástí naši dodávky už při skeletové konstrukci.

Taky i v průběhu využívání Vaší stavby Vám poskytujeme poradenský servis, který můžete bez problému využit.

http://mujdum.dumabyt.cz/rubriky/stavba/sruby-spolecnosti-drevodom-rajec-cz_757.html