30.5.2005 – Opracování dřeva má v rajecké dolině dlouholetou tradici, na kterou navazuje i firma Zruby Rajec, s.r.o. Vznikla v roce 1993 a dnes je známá na Slovensku i Evropě jako výrobce typických kanadských srubů. Firmu založil Miloš Bronček, absolvent Institutu inženýrů civilního letectví v lotyšské Rize. Ještě jako student začal na Slovensko dovážet dřevo z Pobaltí a Běloruska. Rodák z Povážské Bystřice nakonec zakotvil v Rajci.

Na začátku pomohli Kanaďané

Bronček nechtěl zůstat jen u obchodování se dřevem, a tak začal hledat možnosti, jak ho zpracovat do finální produkce. „Začínal jsem jako živnostník, později jsem do firmy přijal dva zaměstnance. Dnes má 90 lidí a měsíčně zpracují asi tisíc kubíků dřeva. Na začátku jsme vyráběli dřevěné palety a řezivo z dovezeného dřeva, později jsme ho kupovali na Slovensku,“ popisuje začátky podnikání. Zlom přišel, když jeden z francouzských partnerů navrhl, zda by nezkusili vyrábět typické kanadské sruby. Zprostředkoval kontakt s odborníky z kanadské provincie Quebec, kteří přijeli do Rajce, aby se přesvědčili o možnostech slovenské firmy. „Dopadlo to tak, že nám odevzdali svoje know-how, které jsme získali jako první ve střední Evropě. Postupně jsme ho zaplatili dodávkami již našich dřevěných srubů. Na začátku, v roce 1995, jsme ročně zhotovili asi pět srubů, dnes již 80 a jejich podíl na celkové produkci firmy je téměř 70 procent. Zbytek výroby je klasické stavební řezivo, palety, štěpka a brikety,“ říká Bronček s tím, že roční obrat Drevodomu je 80 milionů korun.

Netradiční výroba srubů

Dřevěné sruby vyrábí z masivní kulatiny, což je výhodné, protože nejsou narušeny okrajové vrstvy a vlákna jednotlivých kusů. Nedochází k deformacím dřeva jako při běžných stavbách dřevěných domů. Sruby z Rajce mají 150 až 200letou životnost, dobře odolávají povětrnostním podmínkám a požárům. Kulatinu vybírají nejprve vizuálně v lese a tu, která jim vyhovuje, převezou na manipulační skládku firmy. Tam ji opět podrobí přísným kritériím, přičemž jen polovinu mohou použít na stavbu srubů. Vhodná kulatina musí mít průměr 230 až 340 milimetrů a závisí to i na klimatických podmínkách, kde bude dřevěný dům stát. Evropskému standardu však vyhovuje kulatina s průměrem 270 milimetrů, přičemž se velký důraz klade na tepelnou izolaci. Vybranou kulatinu na stavbu srubů ručně zbavují kůry, čímž si dřevo zachová svou přirozenou křivost a naturalistický vzhled. Dále ho opracují, očíslují každý kus. Dosedací drážku mezi jednotlivými kusy kulatiny utěsňují tepelněizolačním materiálem. „Dřevěné sruby mají mnohem lepší vlastnosti než zděné domy a z toho hlediska jsou levné. Naše sruby neslouží jen jako chaty, ale jsou vhodné na celoroční používání, čemuž přizpůsobujeme i marketing,“ zdůraznil Bronček.

Zhruba 60 % roční produkce srubů firma prodává na Slovensku a v Česku, zbytek vyváží zejména do Francie, Itálie, Chorvatska, Španělska, Portugalska a Holandska. Miloš Bronček je přesvědčený, že časem stále více srubů budou prodávat mimo Slovensko a Česko, protože v povodních zemích unie jsou na to lepší podmínky. „Je to otázka certifikace a razantnějšího obchodu,“ dodal. Rajčané mají zatím certifikáty z Výzkumného a vývojového ústavu dřevařského v Praze, Technického zkušebního ústavu stavebního v Bratislavě a připravuje se na evropský certifikát ETA.

Vsadili na nové technologie

Drevodom v Rajci do technologií a strojů ročně investuje šest až deset milionů korun, především do zdokonalování výroby srubů, čímž se zlepšují jejich parametry a zvyšuje se produktivita práce. Rajecká firma má například jako jediná v Evropě technologii na sušení dřeva a sruby jsou tak lehčí a jejich stěny těsné. I peníze z eurofondů firma investovala do nových sušáren dřeva, manipulační techniky a do nového výrobního areálu.

Originální článek si můžete přečíst ZDE.