Tak jako firma ZRUBY RAJEC přinesla do našeho regionu know-how pro výrobu kanadských srubů z kulatiny, tak pokračuje v definování moderních trendů dřevostaveb i nadále.

Dokazujeme to i stále větším prosazováním výrobního postupu zvaného post&beam rozšiřujícím se v současnosti zejména v severní Americe nebo Japonsku. Post&beam systém je vhodný pro milovníky dřevostaveb, kterým z jakýchkoli důvodů nevyhovuje dům s plnými stěnami z masivní kulatiny.

Jde o systém výroby dřevostaveb, při kterém nosnou konstrukci tvoří sloupkovo-příčníkový skelet z kulatiny anebo z hranolů. Absence stěn z podélně kladených kusů kulatiny s drážkami úplně minimalizuje sedání stavby při vysychání dřeva. Z toho důvodu nejsou u tohoto typu dřevostaveb potřebné rektifikační spojovací prvky a není také třeba dilatovat pevné části od sedajících částí skeletu domu tak jako u klasických srubů.

stavba zruby post beam 004

Obvodové stěny post&beam stavby tvoří výplň mezi jednotlivými nosnými prvky. Materiál výplní jsou většinou sendvičové stěny s vhodně zvolenou tepelnou izolací a vnějším obkladem s libovolnou povrchovou úpravou podle přání zákazníka. Nejčastějším finálním provedením je dřevěné obložení nebo omítnuté stěny. Při tomto typu staveb často není nouze ani o dominantní architektonické prvky jako jsou bohaté prosklení kombinované například s mohutnými kamennými stěnami.

Základním předpokladem pro kvalitní stavbu je kvalitní materiál. Dřevo, které používáme pochází z vysokohorských poloh Malé a Velké fatry těžené z nadmořské výšky min. 600 m n.m. ze zralých dospělých a nekalamitních porostů. Je to velmi hustě rostlé dřevo, u kterého na 1 cm připadá 5-7 letokruhů. Tyto parametry má například rezonanční dřevo, ze kterého se vyrábí hudební nástroje. Takové dřevo má mnohem nižší koeficient lambda – součinitel tepelné vodivosti. Stavba z takového dřeva má výrazně lepší charakteristiky tepelněizolačních vlastností. Následně se na odvozním místě vybere vhodná kulatina, jejíž průměr se zjišťuje lesnickou průměrkou.

Takto vybraná kulatina se přiveze na manipulační skládku firmy, kde se vizuálně přebere ještě jednou a kusy odpovídající nejpřísnějším kvalitativním kritériím se vyberou pro výstavbu srubového domu. Zpravidla je to 50 % dřevní hmoty, která prošla prvním výběrem z odvozního místa lesnické lokality.

stavba zruby post beam 006

Kulatina vybraná pro výstavbu je okamžitě ošetřena impregnačním postřikem proti škůdcům, a navíc je celá manipulační skládka firmy zajištěna feromonovými lapači. K výstavbě srubových domů se používá kulatina se středovým průměrem 270-500 mm v závislosti na účelu, který má konkrétní stavba plnit a na klimatických podmínkách v lokalitě výstavby.

View the embedded image gallery online at:
https://www.srubyrajec.cz/stavba-srubu-post-beam#sigProId237d913f1d

Využijte naše profesionální služby a neváhejte nás kontaktovat >>